Kavárny, které psaly historii

www.obchod-oliver.cz

Historie kaváren má prvopočátek v islámských krajích, Mecce a později v Medině a Káhiře, kde byly " kaven kanes", jak se kavárnám říkalo, místem pouze pro náboženské obřady. Teprve později je lidé začali navštěvovat za účelem společenských setkání a politických diskuzí. Do Evropy káva dorazila v 17. století. Prvenství v historii kavárenství si osvojila proslulá Caffé Florian, otevřena v roce 1720 v Benátkách na náměstí San Marco. První kavaárnu v českých zemích otevřel Turek Ahmed již počátkem 18. století v Brně. Roku 1714 Arab Deodat otevřel první dvě pražské kavárny U zlatého hada a U Tří pštrosů.

 

Kavárna Slavia

Kavárna Slavia se nalézá v přízemí paláce Lažanských, který stojí na rohu dnešní Národní třídy a Smetanova nábřeží. Jedná se o jednu z posledních palácových staveb. Již v roce 1881 zde začal pražský živnostník Václav Zoufalý provozovat kavárnu. Vytvořil nový vchod do velké kavárenské místnosti a kavárnu pojmenoval Velká Slávie. Na začátku 20. století provedl stavitel Jan E. Deport nový secesní portál kavárny. Největší úpravy provedl vrámci rekonstrukce ve 30. letech Josef Hukal, kdy byla kromě jiného v kavárně osazena i velká skleněná okna. V roce 1983 pak proběhla generální rekonstruce kavárny (architekti Jan Fišer a Ivo Los).

 

Kavárna Hotelu Sacher

Když se řekne Rakousko, každému se vybaví Vídeň a mnohým z nás se vybaví Sachrův dort. Hotel Sacher, který byl otevřen roku 1876, najdeme na Philarmonikerstrasse 4. Za své dlouhé existence hostil mnoho královských rodin i společensky významných lidí. Pobývali zde např. John F. Kennedy, J. P. Belmondo nebo John Lennon. Ve stylové kavárně stejného jména vám nabídnou celosvětovou lahůdku, čokoládový dort Sacher Torte. Jeho recept je tajemstvím, ví se pouze, že základem je tmavá čokoláda, meruňková marmeláda a samozřejmě pravá šlehačka. Původní recepturu dortu vymyslel osobní kuchař knížete Metternicha, Franz Sacher, již roku 1832. V kavárně podávají výbornou kávu Melange.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.