Jak jíst zdravě na cestách?

Jde to

Možná si říkáte, jestli je vůbec možné stravovat se na cestách zdravě a plnohodnotně. Jestli nějakým způsobem můžete zachovat jídelníček, na který už jste si zvykli a který vám pomáhá hubnout. Co když se to celé zkazí a během dovolené kvůli špatnému stravování naopak přiberete? To by bylo skutečně nepříjemné. Ale dobrou zprávou je, že to jde. Bez ohledu na to, jestli budete na dovolené nebo na služební cestě, můžete pokaždé někde najít zdravé jídlo, které vám dodá energii a pomůže vám udržet se ve formě.

Včas plánujte

Při každé cestě je plánování klíčové. Na tom se jistě všichni shodneme. Ale pokud vám záleží na tom, co, kdy a v jakém množství jíte, je to ještě důležitější. Pokud víte, kde se během dne budete pohybovat, naplánujte si jídla dopředu. Zjistěte, co se vaří v daném hotelu, restauraci nebo třeba na letišti. Zajímejte se o formu snídaně, o možnosti salátů, o lehká jídla. Co se týká svačin, je nejvýhodnější připravit si je předem a vzít si třeba ovoce, ořechy nebo jogurt s sebou – nebo si je někde během dne koupit.

Fast foody ne

Nejrychlejší možnost, jak se při cestě najít a zbytečně se nikde nezdržovat, je zajít si do rychlého občerstvení nebo si na benzince koupit třeba nějakou bagetu. Ani jedno ale není nejen zdravé, ale ani co se týká živin plnohodnotné jídlo. Fast foodové řetězce prodávají jídla plná tuku, soli či cukru. Ale co když vážně není zbytí a žádná jiná možnost najíst se v okruhu mnoha kilometrů zkrátka není? Pak volte nějakou zdravou alternativu – i ty dnes v jejich nabídce najdete.

Místní trhy

Zjistili jste, že v lokalitě, kde se budete pohybovat, se konají farmářské trhy? Směle do toho! Za prodávané produkty si sice oproti obchodům možná připlatíte, ale na druhou stranu jsou skutečně kvalitní, bio a poctivé. Ať už zvolíte ovoce, zeleninu, mléčné výrobky, ryby a mořské plody nebo cokoliv dalšího, uděláte toho pro své zdraví víc než kdybyste si zašli do supermarketu.

Nápoje

Při cestování je důležité myslet i na dostatečný pitný režim. Voda je tou nejlepší možností, jak zabránit dehydrataci a nepřibrat kvůli pití přeslazených nápojů. Ideální je kohoutková voda, do níž můžete přidat třeba citron nebo bylinky (například máta nebo bazalka). Kombinujte ji s minerálními vodami, které byste měli střídat a nepít pořád tentýž typ.

Doplňky stravy

Bojíte se, že během cest nebudete mít šanci ve stravě přijímat dostatečné množství vitaminů a minerálů? Kupte si v lékárně nějaký doplněk stravy, ideálně multivitaminy, čímž se tato vaše poslední starost vyřeší.

Přečtěte si také Do jakých zemí vyrazit v zimě za teplem? nebo Znáte nejpopulárnější druhy jógy?

Fotografie