Samoopalovací krém – ano nebo ne?

Pozor na solária

Jedním z oblíbených způsobů, jak mít hezky opálenou pokožku, je chození do solária. O jeho účincích nemůže být pochyb a kůži skutečně opálí. Leckomu se ale opálení ze „solárka“ nelíbí, protože nevypadá tak přirozeně – a ani takové být nemůže, protože se jedná o jiný typ záření.

Navíc je nepopiratelné, že časté chození do solária může zvyšovat riziko onemocnění rakovinou kůže. WHO dokonce upozornila, že čím dříve s používáním solária začnete, tím vyšší je u vás riziko vzniku rakoviny kůže. Takže jde sice o efektivní, ale nikoliv bezpečný (ani levný) způsob opalování.

Samoopalovací krém

Řada lidí proto sahá spíš po takzvaných samoopalovacích krémech. Na první pohled jde o klasické tělové krémy, které můžete bez obav aplikovat na pokožku. Prodávají se v různých odstínech a pravidelné používání zajistí, že vaše pokožka bude vypadat opáleně. Tento způsob je navíc bezpečný, protože riziko vzniku rakoviny kůže tu není žádné. Maximálně se vám může stát, že se osypete, protože si vyberete nevhodný přípravek, na který vaše pokožka zareaguje negativně (ale moc často se to nestává).

Typy samoopalovacích prostředků

I když se často hovoří o samoopalovacích krémech, nemusíte si pořizovat jen obyčejný krém na tělo. Tyto přípravky se už vyrábějí v různých formách a každý si tak může vybrat tu, která mu bude nejvíc vyhovovat. Někomu vyhovuje tělové mléko, jinému pěna, dalšímu sprej. Na každou část těla se také hodí něco jiného. Princip nanášení i způsob fungování je přitom velmi podobný. To, co se liší, bývá cena.

Odstíny

Přejete si být hodně opálení, tak jste si rovnou vybrali samoopalovací krém s nejvyšší intenzitou? Druhý den nejspíš sami sebe v zrcadle nepoznáte. Proto je lepší začít pozvolna. Zvolit samoopalovací krém, který je o pár tónů tmavší než vaše aktuální pokožka. Pokud vám bude vyhovovat, můžete u něj zůstat. Když si budete přát být snědší, pořídíte si krém o něco tmavší. Vaše opálení díky tomu bude vypadat přirozeně a nebude to pro vaše okolí takový šok.

Proti slunci nechrání

Neměli byste si také plést samoopalovací krém a krém na opalování. Druhý jmenovaný vám sám o sobě barvu pokožky nezmění, ale naopak je určený k ochraně kůže při opalování. Pokud dáváte přednost přirozenému slunci, nikdy se neopalujte bez ochrany krému s náležitým UV faktorem. U dětí se doporučuje faktor 50, který byste si třeba u moře neměli odpírat ani vy sami. V českých podmínkách si plně vystačíte s poloviční hodnotou – ale opět to záleží na typu vaší pokožky.

U krému na opalování je také nutné myslet na průběžné mazání během dne – jedno namazání ráno vám na celý den nevystačí. A zejména pro děti jsou pak lepší voděodolné opalovací krémy.

Přečtěte si také Jak vybrat sluneční brýle nebo Znáte nejpopulárnější druhy jógy?

Fotografie