Vegani, vegetariáni, flexitariáni – vyznáte se v moderních stravovacích trendech?

Vegani odmítají zvířata

Existuje filosofický směr nazývaný veganismus, jehož příznivci odmítají konzumovat cokoliv ze zvířat včetně toho, co z nich pochází. Nespokojí se tak pouze s tím, že odmítají maso, ale nepozřou ani vejce, mléko či med. Jejich životní styl se propisuje i do jejich módního vkusu a odmítají na sobě nosit cokoliv z kožešin či kůží – tedy nekupují ani žádné výrobky pocházející ze zvířat. Totéž se týká i kosmetiky a drogerie – nepořídí si žádný produkt, který byl na zvířatech testován.

Vegetariáni odmítají maso

Vegetariáni jsou v tomto ohledu umírněnější, protože odmítají „pouze“ maso. Dávají přednost rostlinné stravě, ale pokud jim naservírujete míchaná vajíčka, nalijete mléko do kávy nebo jim do čaje přidáte lžičku medu, neodmítnou. Někteří vegetariáni konzumují ryby a mořské plody, zatímco jiní odmítají i to – v tomto ohledu se příznivci vegetariánství nějak nemohou shodnout.

Lacto-vegetariáni a další

Aby to bylo ještě složitější, existují další podskupiny, které se vůči sobě vymezují podle toho, co jejich příznivci mohou a nemohou jíst. Například takoví lacto-vegetariáni odmítají maso, ale mléčné výrobky jim nečiní žádný problém a normálně je jedí (či pijí mléko).

Ovo-vegetariáni jsou lidé, kteří nekonzumují maso ani mléčné výrobky. Ale na druhou stranu jim nečiní problém dát si vajíčka.

Třetí podskupinou vegetariánů jsou takzvaní lacto-ovo vegetariáni, což jsou lidé, kteří si kromě masa dají asi úplně vše, včetně vajec i mléka a mléčných výrobků.

Příznivci Raw food a flexitarianství

Co jedí a co odmítají vegani a vegetariáni je většině lidí celkem známé. Ale existují i další proudy ve stravování, jejichž příznivci se zase stravují úplně jinak – a pro mnohé lidi zcela nepochopitelně. Příkladem může být směr nazvaný „raw food“, který velí, aby se konzumovala pouze syrová strava a základem jídelníčku se stává syrová zelenina, ovoce, ořechy a semínka.

Dalším zajímavým směrem ve stravování je takzvané flexitariánství, kdy lidé většinou konzumují rostlinné potraviny a na úkor toho omezují konzumaci masa. Ale maso flexitariáni zcela neodmítají a stejně tak jim nevadí produkty pocházející ze zvířat.

Pak je tu třeba populární keto dieta, která si zakládá na vysoké konzumaci bílkovin a nízké konzumaci sacharidů (což ale může být až zdraví nebezpečné). Bezlepkovou dietu si často ordinují i lidé, kteří alergií na lepek vůbec netrpí. A jsou tu třeba i vyznavači pescetariánství, kteří se stravují podobně jako vegetariáni.

Pokud se snažíte zhubnout, přečtete si Jak se pustit do půstu? nebo poznejte 5 tipů na zdravou snídani.

Fotografie