České hory aneb Kde strávit dovolenou v tuzemsku

Krkonoše

K nejznámějším českým pohořím patří Krkonoše. Jak by také ne, když se tu nachází nejvyšší česká hora Sněžka, která měří úctyhodných 1602 metrů nad mořem. Pokud si troufáte, můžete ji vyšlápnout celou – ale třeba děti mnohem víc ocení jízdu lanovkou. Projít si vrcholy Krkonoš je velký zážitek. Ale najdete tu i mnoho jiných zajímavých, odlehlejších míst, takže dokonale prozkoumáte Krakonošův rajón. A i krkonošské obce a vesničky mají své jasné horské kouzlo.

Šumava

Vadí vám davy turistů, kteří se hrnou do Krkonoš? V tom případě by pro vás mohla být dobrou alternativou Šumava. Vypadá jinak, má jiné kouzlo. A kdo mu jednou propadne, už se sem bude pořád vracet. Míst k objevování je na Šumavě nespočet – ať už vás lákají města a městečka, rozhledny, hrady, jezera, slatě nebo třeba bunkry.

Jizerské hory

Malé, ale hezké. Takové jsou Jizerské hory, které najdeme doslova na dohled od Krkonoš. V zimě lákají k lyžování, v létě k turistice. Vysílač na Ještědu je tak nevídaný, že byste si ho určitě měli zajít (nebo zajet) prohlédnout. Tanvaldský Špičák láká v létě i v zimě. A když budete mít štěstí, můžete se po železnici projet i slavnou zubačkou.

Krušné hory

Mnoho lidí se Krušným horám vyhýbá kvůli místní těžbě nerostných surovin. Ale Krušné hory už dávno nevypadají tak sešle jako dřív a i tady si užijete skvělou dovolenou. Na nejvyšší horu Klínovec se dostanete autem, pěšky i lanovkou. Za návštěvu stojí ale také vrchol Meluzína, vyhlídka Vysoký kámen, Rotavské varhany nebo Rýžovna.

Orlické hory

Dominantou východních Čech jsou Orlické hory. Navštívit můžete tamní přírodní rezervace, shlédnout na svět z rozhleden, zavítat na poutní místo Rokole. Známá je obec Deštné v Orlických horách a i v jejím okolí se nachází mnoho zajímavostí a krásných míst.

Jeseníky

Obyvatelé Slezska to mají nejblíž do Jeseníků. I ty mají úplně jiný ráz a jsou svébytným horstvem. Pro turisty je to úplný ráj, pro lyžaře jakbysmet. Za návštěvu kromě přírodních památek a úkazů stojí například Priessnitzovy léčebné lázně v Jeseníku, rozhledna Zlatý Chlum či zlatokopecký skanzen.

Beskydy

Typicky moravské hory jsou Beskydy. Opět tam najdete mnoho rozhleden, vodních děl, muzeí, jeskyní a dalších zajímavých míst. Za návštěvu tady stojí ale také mechanický betlém v Horní Lidči, naučná stezka Beskydské nebe, obec Pustevny, skokanské můstky ve Frenštátě pod Radhoštěm nebo Svatý Hostýn.

Přečtěte si také Jak jíst zdravě na cestách? nebo Do jakých zemí vyrazit v zimě za teplem?

Fotografie