Jak vybrat sluneční brýle

Proč mít sluneční brýle?

Možná žádné sluneční brýle nevlastníte ani v létě nepoužíváte. A možná jich máte spousty – a všechny koupené za pár korun někde v tržnici nebo ve stánku na pouti. Ani jedna z těchto variant není ideální. Proč? Zaprvé – nenošení slunečních brýlí v letním slunném dni ohrožuje náš zrak. Zadruhé – nošení nekvalitních slunečních brýlí je ještě horší než nemít žádnou ochranu očí.

Co by měly splňovat sluneční brýle

Výběr dokonalých slunečních brýlí může být složitý. Nejde totiž zdaleka jen o jejich barvu, tvar, styl, zatmavení skel, materiál nebo schopnost polarizace. Zejména byste totiž měli dbát na jejich kvalitu, respektive na kvalitu skel, čoček a filtrů.

Základním principem slunečních brýlí je pohlcení takzvaného viditelného světla a zabránění oslnění. Zároveň brání pronikání UV záření do očí. A právě UV filtr je tím nejzásadnějším, co by měly mít – čím silnější, tím lepší.

Sílu filtru poznáte podle nálepky na brýlích (například UV 400). To, že jde o kvalitní brýle, poznáte zase podle popisku CE, který značí, že byly testovány a odpovídají normám EU.

Zatmavení skel

Leckdo si sluneční brýle vybírá podle zatmavení skel – někdo upřednostňuje téměř černá skla, jinému imponují ty zbarvené do hněda, jiný dá přednost lesklejším a zvenčí neprůhledným. Ale to není zásadní faktor, který bychom při výběru slunečních brýlí měli sledovat – řešit byste měli především použité čočky. Skupin čoček existuje pět a nesou číslování od 0 do 4. Každá číslice značí jinou míru zatmavení. Čím vyšší číslice, tím tmavší skla.

Nejtmavší typy například nejsou vhodné pro řízení aut. Zelené čočky jsou výhodné pro venkovní sportování, protože v nich lépe vidíte kontrasty. A například žluté čočky se často používají pro zimní sporty na sněhu, neboť v nich lépe vnímáte hloubku.

Tvar brýlí

Sluneční brýle si lidé obvykle vybírají i podle jejich tvaru, barvy, stylu. V souvislosti s tím byste měli brát ohled také na tvar vašeho obličeje. Správné sluneční brýle by měly doplňovat rysy vaší tváře a vylepšovat váš celkový vzhled, nikoliv naopak. Takže se v nich zkrátka sami sobě musíte líbit.

Při výběru odlišujte, zda máte kulatý nebo spíš hranatý tvar obličeje. Lidem s kulatým obličejem obvykle sedí čtvercové nebo obdélníkové obroučky, které dodají jejich obličeji zajímavější výraz. Oválné obličeje mají výhodu, neboť jim sluší téměř jakýkoli styl slunečních brýlí. Hranaté obličeje jsou typické svými výraznými čelistmi a širokým čelem, takže jejich majitelé by měli zvolit kulaté nebo oválné obroučky, které jejich rysy zjemní. 

Materiál obroučků

Nakonec byste se měli zamyslet nad materiálem obroučků brýlí. Mohou být plastové, což je nejlevnější varianta, ale neočekávejte od ní přemrštěnou životnost. Hodí se spíš pro příležitostné použití nebo pro děti.

Kovové obroučky, třeba ty z titanu nebo nerezové oceli, jsou odolné, ale přitom lehké. Jsou ovšem dražší, takže jsou ideální pro ty, kdo chtějí robustní sluneční brýle s dlouhou životností.

Přečtěte si také Jak jíst zdravě na cestách? nebo Do jakých zemí vyrazit v zimě za teplem?

Fotografie